O MNĚ

 

Když hledáte a nenecházíte...

Během mé několikaleté práce oděvní návrhářky postupně přicházelo zjištění, že více než tvarosloví oděvu mě oslovuje samotný materiál a jeho schopnost dát i jednoduché formě nezaměnitelnost, jedinečnost. Schopnost podtrhnout, dopovědět. Oslovovaly mě jak specifické vlastnosti materiálu, tak technické parametry, jeho přirozená hodnota. Cítila jsem stále větší omezení, svázanost z nemožnosti do materiálu ještě více zasáhnout, sama ho spoludotvářet či vytvářet. Čím více jsem se nořila do hledání a nalézání té pravé matérie, tím jasnější mi bylo, že nemohu najít to, co hledám. Moment ztotožnění nepřicházel. Napadá mě srovnání s malbou, jak kdybych chtěla přesvědčivě vyjádřit svoje vnímání a cítění pomocí rukopisu někoho jiného – od počátku nemožné. Zároveň s hledáním ve mně narůstalo poznání a naštvání z dehonestace tradice českého textilu, vyprázdnění kdysi plných návrháren, likvidace textilek, drtivně levného, na obou stranách likvidačního dovozu textilu, devalvace jeho hodnoty. Ale i z prostého přijímání cizích vzorů, sériovosti, z tolik oblíbené sázky na jistotu a jisté ustrnulosti. Proč? Nelze, to, neumíme to…? Jistě, že to tak není..

Hledání motivu

Na začátku je zpravidla cesta. Je vlastně jedno jaká, nerozhoduje ani její délka, ani směřování. Není ani zárukou nalezení motivu, spíš vytváří optimální podmínky: nabudí, nabídne jinou barevnost a tvarovou skladbu. Atmosféru zasazenou do zcela jiného kontextu, proměnlivost, uvolnění. Na cestách se ze mě stává pozorovatel, veškeré smyslové vnímání narůstá na intenzitě, je v něm napětí, očekávání, představy. Zatím zcela nepopsatelné...

DEZÉN je vzpomínkou na tuto cestu, na slaný mořský vítr, vůni vrb od potoka, na malé objevy v zahradě u domu. Je návratem, okamžikem zasnění, usilovnou snahou o zachycení prožitého. DEZÉN je ale i příjemným materiálem, precizně ušitou košilí, měkkým polštářem, na kterém můžete snít o vašich cestách. Společníkem i průvodcem, touhou po objevech a nalézání.

 
 

 

 

 

 

DEZÉN se stal mým řešením, nalezením hledaného a snad i osobním manifestem toho, že český vzor může být současný, oslovující, přesahující hranice čekaného. DEZÉN je mým bytostným tvůrčím polem, spojnicí mezi malbou, grafikou, textilní tvorbou.

– eva chmelová –

 

 

 

Náš profil na Linked-in